Dayton u BiH: 18 godina Eksperimenta

Photo Haris 2011

Dayton u Bosni i Hercegovini: 18 godina Eksperimenta Demokratskog Upravljanja

Dr. Haris Alibašić je član Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida, Kanada,bivši predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, vanredni profesor za magistarski program na Grand Valley State Univerzitetu (GVSU), te direktor ureda za energiju i održivost grada Grand Rapidsa.
Ovaj rad se nadovezuje na prethodnu analizu povodom 18 godina Daytonskog mirovnog sporazuma objavljenom od istog autora u Aprilu 2011e i objavljena od strane Institutu za istraživanje genocida, Kanada.
Sažetak
Bosna i Hercegovina (BiH) i njeni građani se suočavaju sa značajnim izazovima u trenutnom geopolitičkom kontekstu u regiji, promašenim ustavnim poretkom, dugotrajnim podjelama, kao i političkim utjecajima koje susjedne zemalje i dalje ostvaruju u BiH. Prošlo je osamnaest godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a sve je vise poziva za reformu i reviziju Dejtonskog sporazuma u cilju ostvarivanja robustnijeg političkog sistema i kako bi se omogućilo da se BiH pridruži Europskoj uniji. Potreba za značajne političke i značajne promjene koja bi bila podržana od strane međunarodne zajednice je sve važnija. Trenutni politički i pravni sistem Bosne i Hercegovine je rezultat rata koji je opustošio zemlju ali i na brzinu izgrađenog Dejtonskog mirovnog sporazuma. Neki od ključnih elemenata političkih, pravnih, ekonomskih i pravosudnih u Bosni i Hercegovini su stvoreni od strane američke administracije. Da bi se ocijenio postojeći sistem Bosne i Hercegovine i predstavile potencijalne ideje za dugoročno rješenje krize u BiH, važno je da se preispita sistem upravljanja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i osnovni demokratski principi u SAD. Uspjeh stila demokratskog upravljanja SAD i procesa javne politike pruža vitalne naznake za dugoročnu političku, pravnu, ekonomsku i pravosudnu održivost Bosne i Hercegovine. Najočitija razlika između uprave i politike u Sjedinjenim Američkim Državama i gorućih pitanja koja prijete demokraciji u Bosni i Hercegovini u činjenici da u SAD političke stranke raspravljaju o ekonomskim, političkim i socijalnim pitanjima, dok u BiH političari raspravljaju o nacionalnim i etničkim pitanjma. Ova preosjetljivost spornim domaćim pitanjima dovodi do političkog zastoja i nedostatka napretka. Socijalni nemiri koji su 2014 kulminirali u masovne proteste su rezultat nedostatka i slabe provedbe mirovnog sporazuma.

Vise: 2014-02-16 Haris Alibasic 18 Years of Dayton – 18 Godina Daytona u BiH