You are currently viewing IGK poslao poruku UN: Presuđeni genocid u Srebrenici je dovoljan pravni osnov za ukidanje Republike Srpske

IGK poslao poruku UN: Presuđeni genocid u Srebrenici je dovoljan pravni osnov za ukidanje Republike Srpske

26. 09. 2019.

United Nations Headquarters
First Avenue at 46th Street
New York, NY 10017 USA

Njegova ekselencija
António Guterres
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija

Njegova ekselencija
Tijjani Muhammad-Bande
Predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija

Njegova ekselencija
Vasily Alekseevich Nebenzya
Predsjednik Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija

Vaše ekselencije,

Presuđeni genocid u Srebrenici je dovoljan pravni osnov za ukidanje bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska. Pravosnažnom presudom od 26. februara 2007. Internacionalni sud pravde u Hagu je sudskom formulacijom da su vojska i policija Republike Srpske osmislile i izvršile genocid u Srebrenici otvorili legitimnu i legalnu mogućnost pravnog potpunog osporavanja bosanskohercegovačkog entiteta Republika srpska. Antibosanska koalicija u Bosni i Hercegovini i u svijetu putem anticivilizacijske revizije historijske, sudske i naučne istine o genocidu u Srebrenici, nastoji nametnuti priču da je bosanskohercegovački entitet Republika Srpska trajna državna kategorija.

Simon Vizental je dao proširenu definiciju genocida rekavši da je navikavanje žrtve na posljedice genocida također genocid. U tom smislu je i navikavanje kako žrtava, tako i internacionalne zajednice na bosanskohercegovački entitet Republiku srpsku na ustavnu, državnu kategoriju također genocid.

Svaki međunarodni ugovor podliježe osporavanju i poništenju ako postoje pravni razlozi za to, a oni su sadržani u Bečkoj konvenciji o pravu međunarodnih ugovora od 1969. godine koja kodificira postojeće običajno međunarodno pravo koje se odnosi na međunarodne ugovore. Podsjećamo vas da je ništavan svaki ugovor koji je u trenutku sklapanja suprotan imperativnoj normi općega međunarodnog prava kakva je Ius Cogens norma sadržana u članu 53. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora koja u tumačenju njene sadržine na prvom mjestu ima zabranu genocida.

U svrhe ove Konvencije, imperativna norma općeg međunarodnog prava je norma što ju je prihvatila i priznala čitava međunarodna zajednica država kao normu od koje nije dopušteno nikakvo odstupanje i koja se može izmijeniti samo novom normom općeg međunarodnog prava iste prirode.

Iz ovog vidimo da je pravosnažnom presudom za genocid protiv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska ova tvorevina potpuno dovedena u pitanje. Imajući u vidu da su Ujedinjene nacije stvorile Internacionalni sud u Hagu 1945. godine, Institut za istraživanje genocida Kanada smatra da su Ujedinjene nacije legalno i legitimno mjesto za ukidanje tvorevine kojoj je presuđen genocid. Sam naziv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska je diskriminatorski, jer se navedeni naziv protivi Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i osnovnim slobodama i njenim protokolima. Ne može naziv biti po jednom narodu u državi u kojoj su i Bošnjaci, Srbi i Hrvati ravnopravni kako na cijelom njenom prostoru tako i u okviru tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Nadam se da ćete ovo pismo, koje je rađeno na osnovu dugogodišnje saradnje sa ekspertima mađunarodnog prava i američkim i kanadskim advokatima razmotriti sa posebnom pažnjom i donijeti potrebne mjere u cilju bolje budućnosti države Bosne i Hercegovine, pa samim tim i bolje budućnosti Evrope i Svijeta.

Emir Ramić
Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada

UN pismo