You are currently viewing Hoare reagirao na tekst “New York Timesa”

Hoare reagirao na tekst “New York Timesa”

 

 

Zbog Harlandovog ponavljanja klišea

Marko Attila reagirao na tekst “New York Timesa”

Politički komentator Marko Attila Hoare u WordPressu reagovao je na tekst Davida Harlanda, izvršnog direktora Centra za humanitarni dijalog i čelnika UN-a za civilna pitanja u Bosni i Hercegovini u periodu 1993.-95. godine, protiv Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) nedavno objavljenog u New York Timesu.

Harland reagujući na nedavna oslobađanja hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača i kosovskog čelnika Ramuša Haradinaja optužio je Tribunal za “selektivnu pravdu” na temelju teze da taj sud u suštini samo osuđuje srpske optuženike, oslobađa nesrpske počinioce zločina i ne kažnjava zločine nad Srbima.

– To je, naravno, tvrdnja koju gotovo dvije decenije često ponavljaju tvrdokorni srpski nacionalisti i pristalice Slobodana Miloševića. Umjesto da se uhvati istraživanja stvarnog dosjea ICTY-a da bi podržao svoje teze, Harland jednostavno ponavlja niz klišea koji se često pojavljuju u antihaškim tiradama srpskih nacionalista, piše u reagovanju Hoare u WordPressu.

Harland piše: “Više je Srba raseljeno – etnički očišćeno – u ratovima na Balkanu od bilo koje druge zajednice.  A trenutno je najviše etnički raseljenih Srba”.

– Harland ne pruža nikakve statističke dokaze da podrži tu tvrdnju, ali izgleda da on miješa pojmove “raseljenih” i “etnički raseljenih”, i računa na sve Srbe raseljene ratovima u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu kao na “etnički očišćene” – protiveći se činjenici da su ih evakuirale i same srpske vlasti, ili da su pobjegli iz Sarajeva pod opsadom, piše Hoare.

Žalbeno vijeće ICTY-a je oslobađujući Gotrovinu, Markača i Haradinaja, odbacilo tvrdnje tužioca o postojanju udruženog zločinačkog poduhvata radi uklanjanja srpskog stanovništva iz “Krajine” ili s Kosova.

– Harland ne pokušava da se bavi zaključcima Žalbenog vijeća. On jednostavno ponavlja lažne izjave nakon što su dva sudska vijeća pažljivo objasnila zašto su tvrdnje na kojima se zasnivaju ti navodi lažni, smatra Hoare.

Harland piše: “Gotovo niko nije proglašen odgovornim za zločine nad Srbima, a izgleda da niko neće ni biti. Osuđivati isključivo Srbe jednostavno nije razumno u terminima pravde, realnosti ili politike”.

Hoare, u svom reagovanju na tekst Davida Harlanda, ističe da nije istina da niko nije osuđen u ICTY-u zbog zločina nad Srbima, ili da nijedan nesrbin nije osuđen.

– Među Bošnjacima, Hrvatima i Albancima osuđenim za zločine nad Srbima bili su Rasim Delić, zapovjednik Armije RBiH u periodu 1993.-95., Enver Hadžihasanović, bivši zapovjednik Trećeg korpusa ARBiH, Amir Kubura, bivši zapovjednik Sedme muslimanske brigade, Zdravko Mucić, Hazim Delić i Esad Landžo, bivši zapovjednici i stražari zatvoreničkog logora Čelebići; bivši stražar Oslobodilačke vojske Kosova Haradin Bala, bivši general major Hrvatske vojske Mirko Norac, navodi Hoare.

Harland piše: “Sve skupa, gotovo svi prijatelji Zapada su oslobođeni, a gotovo svi Srbi su proglašeni krivim”.

– Izgleda da Harland slijedi primjer ekstremnih srpskih nacionalista koji dijele sve u bivšoj Jugoslaviji na “Srbe” na jednoj, i “prijatelje Zapada” na drugoj strani, i koji tvrde da ICTY krivično proganja Srbe jer su nezavisni od Zapada, smatra Hoare.

Ipak, piše dalje Hoare, dvoje od najviših srpskih zvaničnika koje je osudio ICTY, bivša predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić i bivši načelik Generalštaba Jugoslavenske vojske Momčilo Perišić, imali su prijateljske odnose sa Zapadom u drugoj polovini 1990-ih godina.

– S druge strane, biti neprijateljski nastrojen prema Zapadu teško da je nešto za što se mogu optuživati svi najpoznatiji srpski osuđenici, jer su zapadni i srpski zvaničnici proveli najveći dio 1990-ih godina međusobno sarađujući, piše u Marko Attila Hoare WordPressu.

http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u-minutu/marko-attila-reagirao-na-tekst-new-york-timesa