Dr. Marko Atla Hoare je član Međunarodnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje
Ima dosta sličnosti između Ukrajine i BiH Hoare: Ne znamo u kom smjeru ide Putin
Ima dosta sličnosti između Ukrajine i Bosne i Hercegovine, upozorava u razgovoru za „Dnevni avaz” Marko Atila Hoare (Attila), britanski historičar i politički analitičar.
On najprije navodi da su obje države bile sastavni dio šire federacije – Jugoslavije i SSSR-a. Jugoslavija se u krvi raspala kada je režim Slobodana Miloševića poveo genocidne ratove protiv Hrvatske i BiH, dok je SSSR, zahvaljujući umjerenosti predsjednika Borisa Jeljcina, prošao mirnu tranziciju od federacije k nezavisnim državama.
Meka diktatura
– Bilo je pokušaja da se potkopa stabilnost nekih od slijednica SSSR-a. U prvom redu to se odnosi na Gruziju i Moldovu. No, Putinova politika bliža je onoj iz vremena Miloševića. On sada otvoreno cijepa teritorijalni integritet nekih od bivših svojetskih republika – Gruzije, pa sada Ukrajine.
Putin, poput Miloševića, predvodi tzv. meku diktaturu. To je režim koji na površini ima izgled demokratije, ali realno radi se o diktaturi. Kao i Milošević, Putin želi proširiti granice svoje države koristeći silu. Još ne znamo u kom smjeru ide ruski predsjednik. Hoće li on „tek“ anektirati Krim ili će pokrenuti vojne operacije s ciljem okupacije cijele Ukrajine. Takvo nešto moglo bi dovesti do krvoprolića kakvo smo vidjeli u BiH tokom 1990-ih. Isto tako, ne znamo da li bi se agresija mogla proširiti i na druge nezavisne države, poput Moldove – analizira Hoare.
Nadalje on navodi da Putin gradi „veliku Rusiju” anektriranjem dijelova terotorija drugih država. Na sličan način, smatra Hoare, i Milošević je pokušao napraviti „veliku Srbiju”.
Prava manjina
– Putinove aktivnosti otvaraju vrata i za moguće revizije teritorija koje bi išle u prilog Srbiji. Generalnije, Putinu se dive oni koji smatraju da on predstavlja otpor zapadnim liberalnim vrijednostima koje mrze srpski nacionalisti. U prvom redu to je tolerancija, pluralizam, poštivanje ljudskih prava i etničkih manjina, kao i prava gej populacije – ističe Hoare.
On upozorava da, ako Putin uspije u nakani da anektira Krim, bez da Zapad na to ozbiljno i odlučno odgovori, „sasvim je moguće da on u konačnici podrži otcjepljenje RS”.
Četnici su smiješni!
– Prisustvo četnika na Krimu indikacija je činjenice da ekstremni Srbi sukob Rusije s Zapadom i prozapadnom vladom u Kijevu vide kao nastavak vlastitog sukoba s Zapadom i susjedima Srbije. Smiješno je vidjeti četnike na Krimu, ali bi se taj prizor mogao pretvoriti u tragediju ako Rusi odluče da pokrenu etničko čišćenje Ukrajinaca i Tatara s Krima, u čemi bi i četnici učestvovali – kaže Hoare.
http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ima-dosta-slicnosti-izmedju-ukrajine-i-bih