Hrabra borba preživjele ratnog silovanja

6-c4c6e2aa80

Link za vodič za žrtve silovanja koji je TRIAL pripremio prošle godine:
http://www.trial-ch.org/fileadmin/user_upload/documents/CAJ/BH/Vodic_BiH.pdf

Link gdje možete dobiti neke informacije ia aktivnosti TRIAL o slučajevima koji se tiču BiH, a koje smo iznijeli na međunarodni nivo (Evropski sud za ljudska prava, kao i Komitet za ljudska prava), kao i izvještajima koje podnosimo različitim tijelima, prije svega Ujedinjenih nacija, a tiču se pitanja nekažnjivosti i prava žrtava najtežih zločina (žrtve silovanja, porodice nestalih lica i bivši logoraši). : http://www.trial-ch.org/en/activities/litigation/the-advocacy-center-trial-act/acts-cases/bosnia-herzegovina.html
U BiH TRIAL pruža podršku žrtavama na sličan način kao i gospođi koja je bila žrtva u ovom predmetu. Ukoliko se poslije određenog vremena pokaže da nadležni organi vlasti i dalje ne čine dovoljno na zaštiti njihovih prava, slučajeve predočimo Ustavnom sudu BiH i, kasnije, međunarodnim mehanizmima zaštite.
Što se tiče zločina silovanja, naša procjena je da je do sada osuđeno oko 50 lica, a da je ukupan broj žrtava u ratu u BiH 20.000 do 50.000. Šaljem Vam neke materijale vezano za problematiku žrtava silovanja. Nadam se da Vam mogu biti od pomoći.
Hrabra borba preživjele ratnog silovanja da ostvari pravdu napokon je nagrađena

Radilo se o slučaju koji je prijavljen oko 2007. godine. Uprkos uzetim izjavama od oštećene, nije ništa učinjeno u Tužilaštvu BiH ni nekoliko godina nakon toga. Gospođa se obraćala Tužilaštvu BiH telefonskim putem u nekoliko navrata. U jednom momentu je obaviještena da je Sud BiH odbio prijedlog Tužilaštva BiH za prenos nadležnosti za postupanje u slučaju na Okružni sud u Doboju, i da ona može očekivati procesuiranje zločina u narednih 15 godina, u skladu sa Strategijom o ratnim zločinima, što ju je jako potreslo. Onda je TRIAL počeo da joj pomaže, na način da smo za nju pisali dopise Tužilaštvu i Sudu BiH, vršili pritisak da se slučaj što prije procesuira i pratili je na sastanke sa postupajućim tužiteljima. U sve smo uključili i Instituciju Ombudsmenu. Nakon bezbroj dopisa, Tužilštvo BiH je ponovo podnijelo prijedlog Sudu BiH za prenošenje slučaja na entitetsko pravosuđe, i Sud BiH je odobrio prijedlog. Nastavili smo s pritiskom na Okružno tužilaštvo u Doboju da predmet što prije uzme u rad. Suđenje je počelo krajem februara i trajalo je 2 mjeseca.

Vise:20130430_PR_LEJLA_B_BOS_pos_FINAL

Sta se dogodilo sa interesom pravde

Vise: ACIPS Procesuiranje ratnog seksualiziranog nasilja