Naš glas za osmijeh i miran san sirijske djece

562fdb43-d448-4022-99b4-43930a0a0a80-sirijska-djeca-skola-1-700x402

Naš glas za osmijeh i miran san sirijske djece

Sirijski sukob počeo je mirnim protestima protiv predsjednika Bashara al-Assada u martu 2011. godine, no brzo se razvio u građanski rat koji traje više od pet godina. Petegodišnji rat natjeralo je 2,4 milijona djece u izbjeglištvo. Oko 14 milijona djece u Siriji nemaju zdravstveno osiguranje niti se školuje. Više od 10 000 djece je izgubilo svoje živote. Sirijski liječnici prisiljeni su ranjenoj djeci amputirati udove jer nemaju potrebne lijekove i medicinsku opremu, stoji u izvještaju humanitarne organizacije Save the Children.

Pod opsadom ili u teško dostupnim područjima sada živi dvostruko više ljudi nego 2013. Najmanje dva milijona onih kojima pomoć nije dostupna su djeca, uključujući više od 200.000 u područjima pod opsadom, a humantarna pomoć nije dostupna mjesecima. Djeca su izložena glađu, bolešču. Iako je dogovoreno primirje da se dostavi humanitarna pomoć prošlog mjeseca, primirje je prekršilo i napadi se nastavljaju. Posebno zabrinjava trend sve češćeg navođenja djece”, ističe UNICEF. “Djeca govore da ih sukobljene strane aktivno potiču da se uključe u rat nudeći im poklone i ‘plaće’ koje se kreću do 400 dolara na mjesec.” Ali ta djeca bi bila korištena kao zatvorenici za propagandu. 50.000 sirijske djece, koja su utočište potražila u Libanonu 2014 godine, rade i to često u teškim uvjetima I po 12 sati na dan kako bi platila hranu i smještaj za svoje obitelji, a slično je stanje i u Jordanu. CARE financijski pomaže obiteljima u Jordanu i Libanonu, kako bi djeca mogla pohađati školu umjesto da rade, no novca nema dovoljno. U Siriji trenutno pored granatiranja djeca su najviše izložena gladđu, jer sirijska vlada nebira sredstva protiv opozitnih snaga, pa opkoljene gradove izlažu izglađvanju. Putevi su blokirani mjesecima gdje hrana i ljekovi nemogu proći. Snajperi bi gađali po njivama civile koji bi pokušali da uberi nešto hrane sa njiva. Bolnice su konstatno izložene granatiranju u kojim ponestaje ljekova, a nema ni dovoljno hrane. U mnogim izvještajima bolnice su ostale bez ljekova za bolove, infuzije i morfijuma, pa se mnoga djeca operišu naživo gdje nažalost od prevelikih bolova umiru.

Instituta za Istrazivana Genocida, dnevno dobija informacije o sirijskoj djeci koja sve više izložena novim rsukobima i glađu. Dokle će svijet da gleda plać ove djece za mir i slobodu? Dali smo spali samo da brinemo o sebi ili da pomažemo samo kad vidimo da imamo neke koristi od toga? Dali je svijet zaspao i ne želi da se budi kad je oluja? Dali se nekad zapitate dali se ovako nešto može desiti i nama? Podržite svojim glasom sirijsku djecu koja želi samo da vidi zračak sunca mjesto granata. Podržimo našim glasom doktore koji svaki dan daju sve od sebe, a i svoje živote da pomognu ranjenima iako nemaju uslova. Pokažimo zajedno da sa našim glasom naša humanost nije nestala iz naših srca.Teško je biti humanista jer mnoge su prepreke ispred nas ali zajedno možemo učiniti mnogo. Zajedničkim glasom možemo pokazati da je svijet još ujedinjen protiv onih koji ugnjetavaju slabe i nemoćne. Pridružite nam se da zajedno vratimo sirijskoj djeci njihovo izgubljeno djetinstvo. Za taj osmijeh i miran san ujedinimo naše glasove i zaustavimo nevino ubijanje sirijske djece.

Alma Clausen
Sekretar Instituta za istraživanje genocida, Kanada